Raha juhtimine on enamat kui stabiilse rahavoo haldamine ning kulude jälgimine. Siit postitusest leiad nõuandeid, kuidas saab juhtida rahasid efektiivsemalt, kaasates sealjuures hoiuseid.
Struktuuri loomine saab anda sulle selgust, kus sa hetkel oled rahaliselt, kuhu soovid jõuda ning kuidas sinna saada. Selleks on vaja järgmist. Kasutada võid excelit või mõnda isikliku eelarve aplikatiooni:
1) Nimista üles hetkeseis koos tulevaste rahaliste eesmärkidega ja plaaniga, kuidas nendeni jõuda. Eesmärgid võivad näiteks olla: säästmine puhkuseks, kodu sissemakse, auto ostmine.
2) Jaga oma eesmärgid lühiajalisteks, keskmisteks ja pikaajalisteks. Järgnevalt prioritiseeri need kolmeks (1-kõige olulisem, 3-vähem olulisem).
3) Anna kõige olulisematele eesmärkidele rahaline väärtus.
4) Lisaks eesmärkidele loenda üles enda hetke varad ning kohustused, anna neile rahaline väärtus.
Selleks, et alustada investeerimist ja varade kasvatamist, peab üle olema piisav rahaline sääst. Mida suurem on algne säästetud rahasumma, seda kiiremini on võimalik saavutada finantseesmärke.
Rusikareeglina võiks silmas pidada vähemalt 20% säästmist igakuistest sissetulekutest. Säästev mõttelaad on harjumus, mida saab kujundada igapäevaste otsuste ning valikutega.
Raha aitab lihtsamini kuu alguses kõrvale panna põhimõte - maksa endale esimesena. Lihtsamalt sõnastades kannad arvestusperioodi alguses 20% põhisissetulekust säästukontole või eraldad selle muul viisil. Maksa endale esimesena põhimõtte kohta saad lähemalt lugeda Investopedia artiklist.
Oled kuulnud lauset: "Ära pane kõiki mune ühte korvi!". See kehtib hästi raha kasvatamise alguses. Mida vähem eelnevaid kogemusi, seda rohkem tasub hajutamise ideed raha kaotamise riski maandamisel silmas pidada. On olemas ajalooliselt riskantsemad ja vähem riskantsemad varaklassid. Vastavalt kogemusele, vanusele ja riski julgusele saad jagada olemasoleva säästetud raha erinevateks riskitaseme "pottideks". Lihtsam on alguses jagada need potid kolmeks või isegi kaheks: väiksema ja keskmise riskitasemega raha kasvatamise kohad ning kõrgema riskitasemega varaklassid.
Üks kindel ja väiksema riskitasemega ning fikseeritud tootlusega rahakasvatamise võimalus on Eestis hoiu-laenuühistud. Hoiu-laenuühistud pakuvad kõrgemaid intresse ja paindlikumaid hoiustamistingimusi.
Balti Hoiu-laenuühistu hoiused võimaldavad raha kasvatada kindlalt ja parimatel tingimustel.